Respuesta :

For this case what you should do is divide the total cost between the number of pencils.
 We have then that the unit price is:
 P = (3.15) / (15)
 P = 0.21 $ / pencil
 Answer:
 The unit price in dollars per pencil is:
 P = 0.21 $ / pencil