Mel's father asked Mel to mow his lawn while he was on vacation. Mel bought 1.6 gallons of gas for the lawn mower. The gas cost $2.85 per gallon. How much money did Mel pay for the gas?
So 1.6*2.85=4.56 here 285 (3(for the decimal) x 16 1.710 2.850. See why I put 3? Since 1.6 has the decimal one place down from the 4.56. one's place and 2.85 is 2. Hopefully, you already know how to multiply.