Respuesta :

$1.20                    3($1.20)
-------- * (3/4 lb) = ------------ = $0.90   (cost of 3/4 lb of apples)
  1 lb                          4 lb
1 pound of apples = 1.20

As a number problem, 3/4 of a pound of apples will cost (1.20 * 3/4).

1.20 * 3/4 = 0.90

Logan spent $0.90 all together.