TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 89+ )
Otras preguntas
Consider the function represented by the graph. What is the domain of this function?
Why do we use conversion factors instead of just multiplying or dividing as needed? What’s the advantage?
Javier is comparing two checking accounts. One has a monthly fee of $10 and a per-checking fee of $0.05. What is the minimum number of checks Javier needs to wr
In a right triangle, angle A measures 20°. The side opposite angle A is 10 centimeters long. Approximately how long is the hypotenuse of the triangle? 3.4 centi
The flow of information in a cell proceeds in what sequence?
Which one of the following words illustrates the addition of a vowel suffix? A. Cropped B. Careful C. Tenderness D. Enjoyment
Please help me with this one
In prophase 1 of meiosis, crossing over results in
Which of these would have had the LEAST effect on late nineteenth century American industrialization?
Last year, Linda had 30,000 to invest. She invested some of it in an account that paid 7% simple interest per year, and she invested the rest in an account that