Respuesta :

The unit rate is $26.98

How to calculate the unit rate ?

Unit rate can be described as the price of a single item. From the question, we are required to find the unit rate of 1 penguin

The unit rate can be calculated as follows

7 penguins = 188.88

1 Penguin= x

Cross multiply both sides

7x= 188.88

x= 188.88/7

x= 26.98

Hence the unit rate is $26.98

Read more on unit rate here

https://brainly.com/question/19065476?referrer=searchResults

#SPJ1.