Jose needs at least $95 to go on the class trip. He has saved $15. He makes $20 for each lawn he mows. Write and solve an inequality to determine how many lawns Jose needs to mow to go on the trip.

Respuesta :

y= 20x +15
20 for each lawn and 15 for what he already has
Jose will need to mow 4 lawns because 20^4= 80 and $80+$15 is $95.