T4Y0NCE
contestada

Harrison needed some extra cupcakes for his class. He bought 8 cupcakes for $6.72. At that rate, how much would 6 more cupcakes cost?

Respuesta :

Answer:

BCYEBKEJS sorry i need peoints please understand

Step-by-step explanation:

Answer:

$5.04

Step-by-step explanation:

Well to find how much each cupcake costs, divide $6.72 ÷8 which equals 0.84 each.

Now multiply 0.84 by 6. 0.84 x 6= 5.04

The answer would be "At that rate, 6 more cupcakes would cost $5.04 more"