1.create a problem about the estimated cost of ingredients for the Récipe if onions cost $2.99/lb.And pork cost $5.49/lb.Include both an estimated solution and an exact solution to see that your estimation is reasonable.
Okay. Well I'm going to base my answer here off of your past answer of 3 lb of onion and 5lb of pork. If your answer is wrong then mine will be too, so make sure to double check yours!
Exact solution: (3lb x $2.99) = $8.97 for the onions and (5lb x $5.49) = $27.45 for the pork. Altogether it is $36.42.
Estimated solution: (3lb x $3) = $9 for the onions and (5lb x 5) = $25 for the pork. Altogether it is $34.