Gerard has $30$30 to spend on lunches this month. Lunch costs him $1.50$1.50 each day. After Gerard buys lunch for 88 days, which statement is true?

Respuesta :

ok so
1.5 per day
88 days

multiply 1.5 fy 88 to get132 dollars spent

not sure what to do with the 30 dollars per month

Gerard has spent less than 1/2 of his lunch money.