Potatoes cost Janice $0.50 per pound, and she has $5.00 that she could possibly spend on potatoes or other items. Suppose she feels that the first pound of potatoes is worth $1.50 the second pound is worth $1.14 the third pound is worth $ 1.05, and all subsequent pounds are worth $0.30 per pound. a. How many pounds of potatoes will she purchase? b. How many pounds will she purchase if she has only had $2.00 to spend?